Ha új évi fogadalmaid között szerepel, hogy egészségesen fogsz táplálkozni, esetleg megszabadulsz pár kilótól is, íme néhány tipp, hogy milyen hibákat ne kövess el.
Tanácsadóként rendszerint találkozom olyanokkal, akik nincsenek tisztában azzal, hogy egy-egy aprósággal, mekkora hibát követnek el és, hogy az, mekkora hatással van a táplálkozásukra, egészségükre.
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy ezek miatt a kudarcok miatt, elveszítik a lelkesedésüket, és feladják. Te ne ess bele ezekbe a hibákba, tanulj belőlük.
- Improvizálsz.
Talán az egyik legnagyobb hiba, amit el tudsz követni, az, hogy hagyod, hogy a pillanatnyi érzéseid befolyásoljanak. Bármilyen táplálkozási irányzatot, vagy diétát találj is magadnak, az első, amire megpróbál megtanítani a tudatosság. Sajnos erre kevés irányzat hívja fel konkrétan a figyelmed, pedig ez lenne a legfontosabb.
Amennyiben hagyod, hogy a pillanatnyi vágyad irányítson, könnyen olyan étel fölött köthetsz ki, amit éppen kerülni szerettél volna.
Tervezz előre!
- Gondold át, mit fogsz enni következő nap, következő héten és edd azt.
- Írj bevásárló listát. (A pénztárcád is hálás lesz).
- Készítsd el magad az ételeid, így tudod majd, mi van benne.
- Ha félsz, hogy elcsábulsz egy-egy ételtől, vagy étteremtől kerüld el tudatosan.
- Ha nincs időd főzni, akkor keress előre alternatívákat. Szerencsére egyre több az egészséges ételekkel foglalkozó ételszállító cég.
- Sanyargatod magad
Ilyen tanácsot senkitől nem fogsz kapni. Ne sanyargasd magad, ne éhezz! Ha éhezteted magad, nem fogsz igazán jó és tartós eredményt elérni.
A koplalás időszakos megoldás. Megszabadulhatsz pár kilótól, de nem lehet sokáig tartani, így hamar ugyanott találod magad, mint előtte.
A koplalással csökkenni fog az energiaszinted. Kimerült leszel, ingerlékeny és csökkenni fog a koncentráció képességed is. Így ez a megoldás nem csak rád, de a családodra, barátaidra, sőt a munkádra is hatással lehet.
Ha a fogadalmadban a sport is szerepel, arra sem lesz jó hatással. Az alacsony energiaszint, a csökkent teljesítő képesség, és a kimerültség nem segít.
- Kihagysz egy étkezést.
Általánosságban, minimum 4-5 étkezést javasolnak a szakemberek, de ez egyéntől függően változhat. A gond igazán akkor kezdődik, mikor 1-2 étkezéssel próbálod meg feltölteni az egész napi energiádat. De találkoztam olyannal is, aki azzal akarta megúszni az egészséges táplálkozást, és diétát, hogy kivett egy étkezést.
Mikor egész nap nem eszel semmit, mert „nincs rá időd”, akkor estére szinte kiéhezteted magad. Így akkor próbálod meg bepótolni az egész napi energiahiányod. Vagyis pont a leginaktívabb időszakban töltöd fel magad energiával. Ezzel éppen ellenkező hatást fogsz elérni.
Egyik legelterjedtebb ilyen „módszer”, mikor 6 óra után nem eszünk. Nem tudom ki találta ki, de tuti nem számolt azzal, hogy van, aki éjfél körül kerül ágyba és ezzel tulajdonképpen ki is hagytunk egy vacsorát. Ehelyett próbáld meg, hogy 2-3 órával lefekvés elé időzíted a könnyű vacsorát, így nem kell teljes energiahiányban indítani a másnapot, de az alvásba sem fog belezavarni az emésztésed.
A kevés étkezés, az anyagcserédnek sem tesz jót. Minden étkezéssel felgyorsul kicsit az anyagcseréd. Mind az építő, mind a bontó folyamatok felpörögnek, vagyis energiát használ. Amennyiben kevésszer étkezel, a tested ezt érzékeli, és takarékra áll. Sőt, a raktározás kerül előtérbe.
- Túl sokat szeretnél, túl hamar.
Senki nem ébredt úgy egyik nap, hogy túlsúlyos. Ne akarj felkelni az ellenkezőjére sem.
A fogyás egy lassú folyamat, de ezt sokan elfelejtik. Ahhoz, hogy egészséges is maradj közben, illetve, hogy a tested is tudja követni a változásokat, nem kell, sőt nem is szabad túl sokat fogyni túl rövid idő alatt.
Ha egészséges is szeretnél maradni, hetente 0,5-1 kg-al számolj. Tervezz előre, tűzz ki egy reális időintervallumot és mérd a változást.
Sajnos, ahogy lenni szokott ez sem fekete és fehér. Amennyiben belevágsz a dologba, és megvan hozzá minden, két dologgal mindenképp számolj.
- Egyrészt, a mérleg átverhet. Ha teljesen új életmódba fogtál, ne feledd azt az egyszerű dolgot, hogy az izom nehezebb a zsírnál.
Így, ha az új étrended mellé sportolni is elkezdesz, megeshet, hogy a mérleg meg sem mozdul. Számolj vele, hogy, ha jól is csinálod és jön is le rólad a zsír, az eddig szunnyadó izmaid, most kezdenek éledezni. Ebben az esetben a mérleg legyen csak egy mellékes tájékozódási eszköz.
/Van egy vendégem, aki 86kg-al jött el hozzám. Egy évvel később csupán 5-6kg különbség van. De a testzsír-százaléka 28%-ról, 8%ra csökkent).
Helyette használd a tükröt. Ha elégedett vagy azzal, amit a tükörben látsz, ne foglalkozz a kilókkal. Vagy ami még jobb. Készíts képet magadról. Így mikor két hónap múlva a tükör előtt állva azt hiszed nincs változás, egymás mellé tudsz tenni két képet, ami nem fog hazudni.
A tükör, vagy a fénykép mellé, viszont mindenképp javaslok egy olyan módszert, amivel követheted a változást, és láthatod, hogy jó irányba haladsz-e. Ez a módszer legyen egy egyszerű mérőszalag. Ha a mérleg nem is mozdul, a méretek változni fognak. A comb, a csípő, a derék, a mellkas, a karok, de még a nyak kerülete is árulkodó lehet. Mérd meg 2-3 hetente és figyeld a változást.
- Másrészt, ha eleinte szépen mennek is le a kilók, de hirtelen megtorpan a mérleg, ne ess pánikba. Az utolsó kilók mindig nehezebben akarnak lemenni. Állj meg egy percre, gondolkozz és tervezz újra. Egy kis változtatás is elég lehet ahhoz, hogy újra beinduljon a fogyás.
A legjobb tanács, amit adhatok, hogy légy türelmes és ne add fel.
- „Csodaszerektől” várod a megoldást.
Ez inkább 4+1, hiszen a csodaszerek mind arra az egyszerű tulajdonságunkra mennek rá, hogy türelmetlenek vagyunk.
Legyen szó akármelyik „csodaszerről”, vagy „zsírégető” bogyóról, ne higgy neki. Nem fogja egyik sem megoldani helyetted a problémádat. Van, ami segíthet, de ne várd CSAK attól a megváltást.
A „zsírégető” általában vagy egy csúnya marketingfogás, amivel szeretnének átverni, vagy egy gyűjtőfogalommá vált kifejezés, amit különböző hatású kiegészítőkre használnak.
Három halmazra lehet ezeket a szereket osztani: stimuláns, nem stimuláns és metabolikus anyagok.
A stimulánsok olyan kiegészítőket, szereket jelölnek, amik termogén hatással vannak a szervezetedre. Vagyis segítenek felpörgetni, vagy fenntartani a pulzusodat, a testhőmérsékletedet, és ez által hatni az anyagcserédre. Ilyen például a koffein is.
A nem stimuláns anyagok segítik a zsír mobilizációját, vagy csökkentik a lerakódást (raktározást). Ilyen lehet többek között a CLA.
A metabolikus anyagok pedig közvetlen az anyagcserére, az energiafelhasználásra hatnak. Ilyen lehet többek közt a króm, vagy az igen népszerű L-karnitin.
/Az karnitin valójában egy, a testben, természetesen is előforduló aminosav származék, amely segít a hosszúláncú zsírsavaknak átjutni a mitocondrium falán, ahol energiaként hasznosulhat a zsíroxidáció során./
Ha ezeket a hibákat elkerülöd, egy lépéssel máris közelebb kerültél ahhoz, hogy sikeresen és egészségesen teljesítsd a célod.
Ha szeretnél még tanulni és nem vaktában lövöldözni, kövess minket facebookon is.